Звітність КІК 2023-2024

25-е августа, 2023

Найближчим часом підприємцям в Україні доведеться вирішити безліч питань, пов'язаних з упорядкуванням і поданням звітності до податкової щодо контрольованих іноземних компаній (КІК). Перший звітний період розпочнеться 2024 року і стосуватиметься діяльності компаній у 2022 і 2023 роках. Часу на підготовку з кожним днем стає все менше. Податкові консультанти та експерти компанії Intelligent Solution Group допоможуть вам підготувати документи правильно і вчасно, роз'яснять усі процедури, перевірять, чи стосується закон про КІК саме вас, і подадуть звітність до податкової за вас.

Форми звітності щодо КІК

На 25.05.2023 р. Податковий кодекс України встановлює дві форми звіту щодо КІК: повну та скорочену форму. Однак, якщо буде ухвалено Закон № 8137, скорочену форму буде скасовано, і контролюючим особам буде надано додатковий рік на подання звіту.

Хто зобов'язаний подавати звіт? 

Повний або скорочений звіт щодо КІК мають подавати власники компаній або особи, які мають певну частку у визнаній контрольованою іноземною компанією. Звіт має бути поданий практично одночасно з річною декларацією про стан майна та доходи або декларацією з податку на прибуток підприємств.

Скорочена форма звіту для КІК

Скорочена форма звіту надається, якщо контролююча особа не може забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії або провести розрахунок скоригованого прибутку до крайнього терміну подачі річної декларації про стан майна і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств. У разі подання скороченої форми, повний звіт необхідно надати до кінця календарного року.

Вимоги до подання звіту

Звіт щодо КІК за 2022 і 2023 роки має бути поданий у 2024 році, але в разі ухвалення Закону № 8137, звіт за 2023 рік потрібно буде подати у 2025 році. Звіти повний і скорочений мають бути подані для кожної контрольованої іноземної компанії окремо. Подання звіту здійснюється онлайн з дотриманням вимог закону про електронний документообіг і наявністю електронного підпису.

Необхідні документи

До звіту про КІК неодмінно додаються завірені копії фінзвітності контрольованої іноземної компанії, що відображають розмір прибутку за звітний (податковий) рік. Наразі немає чіткої позиції, які копії слід вважати завіреними. Переклад документів українською мовою рекомендується, ця вимога поки що не встановлена законодавством, але передбачається після прийняття Закону № 8137.

Повна форма звіту КІК

Повна форма звіту КІК та порядок її заповнення зазначені в наказі Міністерства фінансів України № 254 від 25.08.2022 року. Вона складається з більш ніж 30 пунктів і містить додаткову інформацію порівняно зі скороченою формою. Визначення типу контролю, типу та структури володіння КІК є важливим аспектом повного звіту.

Важливі моменти в повному звіті КІК

Особливу увагу слід приділити розділу про фінансові результати КІК, включно із сумою доходу, загального прибутку, фактично виплаченого прибутку, а також середньому офіційному курсу Національного банку України за звітний період. Необхідно також з'ясувати, чи можливе звільнення від оподаткування КІК і зазначити це у звіті. Також необхідно вказати всі операції КІК з нерезидентами, організаційно-правова форма яких затверджена Постановою Кабінету Міністрів України.

Штрафи за неподання звіту КІК

Штрафні санкції за порушення, пов'язані з КІК, розраховують на основі прожиткового мінімуму на 2023 рік, який становить 2589 грн. Ось як виглядають ці штрафи:

  • Несвоєчасне подання звіту з КІК призведе до штрафу в розмірі 268 400 грн.
  • Якщо звіт подано із затримкою, то за кожен календарний день прострочення нараховуватиметься штраф у розмірі 2684 грн, але не більше 134 200 грн за весь період прострочення.
  • Неподання звіту за всіма КІК, а також за всіма операціями з країнами зі списку Кабінету Міністрів, призведе до штрафу в розмірі 3% від суми доходу КІК або 25% скоригованого прибутку, що не був зазначений у звіті, але не більше 2 684 000 грн.
  • Якщо звіт про КІК не буде поданий протягом 30 календарних днів після крайнього строку сплати штрафів, то за кожен день неподання нараховуватиметься штраф у розмірі 13 420 грн.

З огляду на значні розміри цих штрафів, рекомендується суворо дотримуватися строків подання звітності та податкових обов'язків, щоб уникнути фінансових незручностей і правових наслідків.

З 1 січня 2022 року у контролюючої особи є зобов'язання подати повідомлення про КІК до податкової протягом 60 днів з моменту придбання, зміни, відчуження або ліквідації КІК.

Однак якщо підготуватися заздалегідь і подати звіт вчасно та відповідно до закону, то жодних негативних наслідків для бізнесу не виникне.

Ми наполегливо рекомендуємо не відкладати підготовку до звіту на січень 2024 р. і розпочинати її просто зараз, оскільки:

  • ближче до строків подання звітності податкові команди будуть надзвичайно зайняті і не зможуть надати представникам бізнесу необхідну допомогу;
  • ви можете просто не встигнути зібрати всю інформацію і підготувати звіт відповідно до вимог податкових органів;
  • ми також не рекомендуємо готувати звіт КІК самостійно, якщо ви не є податковим юристом або фахівцем з міжнародної фінансової звітності. Ведення звітності по КІК вимагає професійних знань і досвіду, які допоможуть уникнути можливих помилок і штрафних санкцій.

Компанія Intelligent Solution Group надає своїм клієнтам такі послуги у зв'язку зі звітністю щодо КІК:

  1. Консультування щодо визначення наявності статусу контролюючої особи у фізичних та юридичних осіб-резидентів України. Тільки особи, які підпадають під визначення статусу контролюючої особи, зобов'язані подавати звіти з КІК.
  2. Консультування щодо визначення бази оподаткування, ставок податку та порядку подання звітності до Податкових органів України у разі наявності статусу контролюючої особи. Клієнтам надається інформація про те, які податкові ставки застосовуються до доходів КІК, а також про процедуру та строки подання звітності відповідно до вимог податкових органів.
  3. Консультування щодо податкової оптимізації доходів КІК та визначення легальних шляхів звільнення від сплати податку на доходи КІК. Фахівці Intelligent Solution Group допомагають клієнтам розробити оптимальні податкові стратегії та знайти законні способи мінімізації податкових зобов'язань.
  4. Супровід процедури формування фінансової та податкової звітності по КІК та її подання до податкових органів України. Наша компанія надає клієнтам повний супровід у процесі підготовки та подання звітності, забезпечує дотримання всіх вимог законодавства та строків подання звітності.

Ми готові надати кваліфіковану допомогу та консультації з усіх пов'язаних з КІК аспектів, щоб клієнти могли ефективно і без непотрібного стресу впоратися з вимогами щодо підготовки звітності та підібрати для себе і свого бізнесу найвигіднішу податкову стратегію.

 

Другие новости и статьи

Эксперт компании Intelligent Solution Group Алла ответит на все ваши вопросы

Алла

Запишитесь на консультацию!